TEL. +48 781 444 332

Stopy jako fundament całego ciała

Czy wiecie, że stopa składa się z 26 kości, 33 stawów i ponad 100 więzadeł, mięśni oraz ścięgien.

Dlaczego zatem stopy nazywane są fundamentem całego ciała?

Stopy są podstawą całego ciała i dlatego muszą być zdrowe i ustawione w neutralnej pozycji aby nie obciążać całego łańcucha biokinematycznego.
Podczas marszu lub biegu istnieją dwa podstawowe ruchy biomechaniczne: pronacja i supinacja.

Pronacja

Pronacja to obrót stopy do wewnątrz i do dołu, tak że środkowa strona stopy przenosi ciężar ciała. To naturalny sposób organizmu na amortyzację wstrząsów i przystosowanie się do nierównych powierzchni. Nadmierna pronacja natomiast powoduje nierównomierne rozłożenie ciężaru i może narazić ciało na kontuzje. Taka wada powoduje rotacje kolana i kości udowej do środka, a w efekcie przodopochylenie miednicy i zwiększenie lordozy lędźwiowej.

Supinacja

Supinacja to obrót stopy na zewnątrz, tak że zewnętrzna krawędź stopy przenosi ciężar ciała.

Supinacja to naturalny sposób organizmu na przekształcenie stopy w sztywną dźwignię napędową. Jednak supinacja może być szkodliwa, jeśli staje się głównym biomechanicznym ruchem stopy, ponieważ upośledza zdolność organizmu do absorbowania wstrząsów i naturalnego odbicia stopy, czyli naturalnej amortyzacji ciała.

Stopa neutralna

W neutralnym typie stopy zewnętrzna część pięty uderza w ziemię jako pierwsza. Stopa lekko toczy się do wewnątrz, aby skutecznie amortyzować wstrząsy i umożliwić stopie i kostce odpowiednie podparcie ciała. Stopa pronuje, ale nie nadmiernie.

Utrzymanie neutralnej pozycji stopy jest niezbędne, aby zminimalizować zmęczenie stopy i poprawić amortyzację ciała.
Zapraszamy do kontaktu

Lokalizacja

Garncarska 2D/1,
59-700 Bolesławiec

E–mail

biuro@podoartist.pl

Telefon

+48 781 444 332

Czym zajmuje się podolog?

Szukasz specjalisty podologa z wieloletnim doświadczeniem w Bolesławcu? W Podoartist świadczymy kompleksowe usługi związane z pielęgnacją i leczeniem chorób stóp. Mamy wieloletnie doświadczenie w podologii, poparte wyższym wykształceniem medycznym. Dzięki profesjonalnej kadrze specjalistów oraz wysokiej jakości sprzętom każdy Pacjent może uzyskać pozytywne efekty terapii. W Podoartist stworzyliśmy dla Wszystkich przyjazne i sterylne warunki oraz przestronne miejsce, w którym zadbaliśmy nie tylko o estetykę wnętrza, ale przede wszystkim o gabinety wyposażone w specjalistyczny sprzęt najwyższej klasy. Bolesławiec, dzięki naszym staraniom, wykształceniu oraz wyposażeniu w najlepszy sprzęt do diagnostyki w niczym nie odstaje od największych miast. Na miejscu, bez konieczności dalekich dojazdów, zdiagnozujemy i przeprowadzimy skuteczne terapie większości problemów w obrębie stóp.

Zapraszamy do kontaktu!